poniedziałek, 5 sierpnia 2019

Murale w Toronto

by G & B.

    W Toronto murale są bardzo popularne i nie mówię tu tylko o zwykłym mazaniu sprejem na ścianie napisów, ale o czymś co spokojnie można nazwać sztuką uliczną. Bardzo wiele murali jest nie tylko dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach ale również są po prostu ładne i interesujące.


    Murale można spotkać praktycznie wszędzie. Wystarczy kawałek pustej ściany (szczególnie takiej zaniedbanej) i jest spora szansa, że ktoś ją ozdobi. Przy czym, jak już wspominałem, często rzeczywiście jest to ozdoba, a nie frustracja wyrażona niewprawną ręką.


     Niedaleko od centrum znajduje się uliczka o dźwięcznej nazwie Graffiti Alley od początku do końca wymalowana muralami. Wiele zdjęć na tym wpisie pochodzi właśnie stamtąd. Jak do tej pory byliśmy tam dwa razy (jest to dość daleko od nas) i za każdym razem uliczka była pełna ludzi podziwiających naścienne malunki.



    Jak widać po powyższych zdjęciach tematyka murali jest bardzo różna. Poczynając od stylizowanych napisów, poprzez rysunki jakoś tam związane z przeszłością lub teraźniejszością, aż po zupełną abstrakcję.



    Przyznam, że o ile nie jestem specjalnym miłośnikiem mazania po ścianach, to wiele z tych murali naprawdę mi się podoba, z jednej strony, a z drugiej dodają one specyficznego charakteru miastu. Ponadto wprowadzają trochę kolorów i czegoś interesującego w miejsca szare i zaniedbane.



    Wiele z tych murali powstało jako efekt współpracy miasta i artystów. Od 2012 wydział transportu miejskiego organizuje i współfinansuje program START (Street Art Toronto), który ma za cel promocję i wspieranie artystów w tworzeniu murali. Każdego roku są przyznawane granty do wysokości $50 000 za projekt, z tym, że grant od miasta nie może być jedynym źródłem finansowania. Minimum 35% z grantu ma być przeznaczone na wynagrodzenie artysty. Wykonany mural powinien być utrzymywany przez artystę minimum 5 lat. Projekty są wybierane przez specjalną komisję, a ostatecznie zatwierdzane przez radę miejską.
Wszystko odbywa się przy pełnej zgodzie i współpracy z lokalną społecznością, program wymaga, żeby przed rozpoczęciem prac odbyły się co najmniej 2 spotkania konsultacyjne z mieszkańcami.
W ramach programu ozdabiane są też skrzynki elektryczne (traffic signal boxes). Od 2013 roku pomalowanych (lub obklejonych) zostało ponad 390 skrzynek.
Murale i informacje o programie:
Instagram.com/start_streetartoronto
Facebook.com/StreetARToronto
Twitter.com/StART_Toronto

Powstała nawet mapa murali: https://streetart.to/ Zamierzamy z niej korzystać i efekty naszych wycieczek będziemy wrzucać na bloga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz